Laktációs Szaktanácsadó Szakirányú Továbbképzési Szak
A Laktációs szaktanácsadó szakirányú továbbképzés hazai és nemzetközi végzettséget ad egyszerre. A képzést a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Közszolgálati Kar Mentálhigiéné Intézete, a Szoptatásért Magyar Egyesülettelegyüttműködésben hirdeti meg. A képzés célja szülészeti és gyermekegészségügyi területen dolgozó orvosok, védőnők, szülésznők, gyermekszakápolók, humán segítő foglalkozású szakemberek speciális továbbképzése a laktációval, anyatejes táplálással kapcsolatos bármilyen probléma magas szintű ellátására.
A Semmelweis Egyetem által kiállított „Laktációs szaktanácsadó” oklevél kiadásának feltétele a szakalapítási dokumentumban meghatározott követelmények maradéktalan teljesítése. Ezen követelmények része az IBLCE (International Board of Lactation Consultant Examiners) nemzetközi vizsgabizottság által szervezett IBCLC (International Board Certified Lactation Consultant) vizsga sikeres teljesítése. A szak képzési programja a nemzetközi vizsga sikeres letételéhez elméleti és gyakorlati segítséget is nyújt abban az esetben, ha a jelentkező a képzéssel párhuzamosan szerzi meg az IBCLC képesítést.
A felvétel feltétele legalább alapképzési szakon szerzett oklevél a következő képzési területeken:
- Orvos- és egészségtudomány
- Bölcsészettudomány
- Társadalomtudomány
- Pedagógusképzés
További feltétel, hogy a jelentkező rendelkezzen érvényes International Board Certified Lactation Consultant (IBCLC) képesítéssel, amely oklevél megszerzése a képzés harmadik félév szorgalmi időszakának végéig pótolható.
(Az IBCLC vizsgára való jelentkezés jelenleg érvényben lévő feltételeit lásd a www.ibclc.hu honlapon. Az oldalon jelzett kötelező továbbképzési óraszámok a Semmelweis Egyetemen folyó szakirányú továbbképzéssel is teljesíthetők!)
A képzés elvégzéséhez szükséges személyes adottságok
- a segítő hivatás megfelelő gyakorlásához elvárható, magas szintű erkölcsi, etikai érzék
- fejlett szakmai és személyes önismeret, önreflexiós készség
- a segítségre szoruló embertárs, és problémája iránti hiteles empátiás képesség
- megfelelő nyitottság, a kliens feltétlen elfogadására való képesség
- őszinte, hiteles, nyílt kommunikációra való készség
- helyes problémafelismerő és jó problémamegoldó képesség
- társszakmákkal való együttműködésre való képesség
A féléves vizsgák és szigorlatok, illetve a nemzetközi vizsga sikeres teljesítéséhez arra van szükség, hogy a hallgató már a képzésre való jelentkezésekor nagy gyakorlattal rendelkezzen a korszerű szoptatási ismeretek szellemében végzett tanácsadás terén.
Ha Ön azért szeretne jelentkezni a képzésre, hogy többet tudjon a szoptatásról, védőnői, orvosi munkáját magasabb szinten tudja végezni és hatékonyabban segíthesse a szoptató anyákat, akkor Önnek a 40 órás „Korszerű szoptatási ismeretek” tanfolyamot tudjuk inkább ajánlani. Ha már részt vett az egyesületünk képzésein, napi munkája során használja a megszerzett korszerű tudást és úgy érzi, hogy az eddigi munkája mellett a laktációs szaktanácsadást szeretné hivatásának választani, akkor bátran jelentkezzen a SE-SZME képzésre.
Ha Ön jelenleg nem foglalkozik szoptató anyákkal, és azért szeretne jelentkezni a képzésre, mert saját gyermekeinek szoptatása kapcsán tapasztalta, hogy milyen nagy szükség lenne korszerű ismeretekkel rendelkező segítőkre a környezetében, figyelmébe ajánljuk az önkéntes szoptatási segítő képzést.
Ha azonban úgy döntött, hogy hivatásszerűen szeretne a szoptató anyák támogatásával foglalkozni, és hajlandó akár éveket áldozni arra, hogy a laktációs szaktanácsadói végzettséget megszerezze, akkor bátorítjuk, hogy jöjjön a Semmelweis Egyetemen folyó képzésre!
Diplomával nem rendelkezők figyelmébe!
A szakképzettség alkalmazási lehetőségei konkrét környezetben, tevékenységrendszerben
- A laktációs szaktanácsadó szakirányú továbbképzésen oklevelet szerzett hallgatók képesítésük révén alkalmassá válnak eredeti szakmájuk magasabb szintű gyakorlására, továbbá a humán laktációval kapcsolatos speciális helyzetek és problémák szakszerű ellátására. Az egészségügyi dolgozók kötelező továbbképzési rendszerében a laktációs szaktanácsadó szakirányú továbbképzés elvégzése beszámítható, olyan mértékben, amilyen mértékben a továbbképzésért felelős szerv azt elismeri.
- A hallgatóknak megszerzett laktációs szaktanácsadói oklevelük birtokában lehetőségük nyílik laktációs szaktanácsadó szerepkör / feladatkör / munkakör betöltésére, azon intézményekben, amelyek ezt igénylik, illetve létrehozzák.
- Laktációs szaktanácsadói oklevelük birtokában végzett hallgatóink konzultációs feladatokat láthatnak el alapdiplomájuknak megfelelő tevékenységi körükben, laktációval kapcsolatos problémák esetében. Felkérésre részt vállalhatnak az adott intézmény szakmai protokolljainak kidolgozásában, véleményezésében.